ACS733KMATR-65AB-T
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS733KMATR-65AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±2.5%
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 35mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 65A
Response Time : 0.3µs
Package : Tape & Reel (TR)
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 20.3mV/A
Linearity : ±0.5%
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 100kHz
Voltage - Supply : 3.14V ~ 3.46V
Base Product Number : ACS733
Description : SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
Contact Now
Current Sensor 65A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)