ACS717KMATR-20B-T
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS717KMATR-20B-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±2%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 7.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 20A
Response Time : 13µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 66mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 40kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Base Product Number : ACS717
Description : SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Contact Now
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)